Finaali

Seuracup finaali 2018 | lauantai 1.9 Nokia

Seuracupin finaaliin selviää 15 seurajoukkuetta jokaisessa sarjassa piirikisojen perusteella + järjestävä seura. Finaaleissa kilpailee näin kaikkiaan 64 seuraa.

Sarjat

  • Kilo-sarjassa kilpailevat alle 5.000 asukkaan paikkakunnalla toimivat seurat.
  • Mega-sarjassa 5.000-10.000 asukkaan seurat.
  • Giga-sarjassa yli 10.000-25.000 asukkaan seurat.
  • Tera-sarjassa yli 25.000 asukkaan seurat (Ahkera).
  • Asukasluvut määräytyvät 1.1.2008 kuntien asukastilastojen mukaan.

Pisteiden lasku

  • Pisteet joka lajista sijoitusten mukaan: 1) 17 p., 2) 15 p., 3) 14 p. jne.16) 1 p
  • Tasapisteissä sijoitus määräytyy sukkulaviestin sijoituksen mukaan.

Lajit

  • T/P11: 150 m, 1000 m, pituus, keihäs
  • T/P13: 60 m aj, 1000 m, korkeus, moukari
  • T/P15: 80/100 aj, 2000 m, seiväs, kuula, T tai P 1000 m kävely
  • N/M17: 200 m, pituus, kuula
  • Sukkulaviesti 16 x 60 m
  • Lisäksi kaksi parasta joukkuetta / sarja Ratinan Stadionilla 8 x 200 m viesti

Pääsen / en pääse -kaavake

Pääsen / en pääse *
Tulen yhteiskyydillä *

Joukkue 2018

  • Joukkueeseen voidaan valita 1 urheilija / laji
  • Varaedustajat lähtevät mukaan kisaan
  • Kyyti lähtee klo 8:00 Radiomäeltä, ole ajoissa
  • Ahkera tarjoaa kisaruokailun ja matkan
  • Suomi-Ruotsi-ottelun ollessa Suomessa > Seuracup joukkue lähtee kisan jälkeen katsomaan kisaa (liput kuuluvat kisamatkaan)
  • Varaa sään mukaiset varusteet, vaihtovaatteita, eväät sekä illaksi lämmintä vaatetta ja sadetakki.
  • Katso joukkue ja viestijoukkue - ilmoita pääsysi
Joukkue lyödään lukkoon kisaviikon maanantaina eli siihen asti urheilijoilla on mahdollisuus parantaa tuloksiaan ja päästä joukkueeseen. Kun nimesi on joukkueessa - tee silti varmistus heti kun mahdollista. Pystymme näin reagoimaan poisjäänteihin nopeasti.

M17
200m Tuukka Koskinen x
pituus Karim Echahid x
kuula Juuso Pyyhtiä x
varalla Arttu Sandberg x

N17
200m Milka Ukkonen x
pituus Ilona Saarikunnas x
kuula Anni Sinelampi x
varalla Venla Pulkkanen x

P15
2000m Aleksi Rajaniemi x
100m aj. Manu Metsäkangas x
seiväs Eerik Mäkelä x
kuula Danil Schröder x
varalla Atte Tuominen x

T15
2000m Sini Rajaniemi x
80m aj. Pinja Ruoho x
seiväs Edith Rantala x
kuula Tiina Järvinen x
1000m kävely Rosa Niittyviita x
varalla Venla Läderberg x

P13
1000m Otso Kaukonen x
60m aj. Jerry Savolainen x
korkeus Samuel Pasanen x
moukari Pyry Selin x
varalla - (Touko Tarvonen)

T13
1000m Jenni Jonhsson x
60m aj. Helmiina Saarikunnas x
korkeus Ella Haapasalo x
moukari Sinja Johansson x
varalla Alice Koskelainen x

P11
150m Santtu Kekkonen x
1000m Konsta Väisänen x
pituus Oliver Koskelainen x
keihäs Tuomas Kärkkäinen x
varalla Touko Tarvonen x

T11
150m Janni Savolainen x
1000m Hilla Tuominen x
pituus Olga Riikonen x
keihäs Jenni Väänänen x
varalla Vilma Ryytty x

Viesti 16x60m

M17 Tuukka Koskinen x
N17 Milka Ukkonen x
M17 Karim Echahid x
N17 Venla Pulkkanen x
P15 Danil Schröder x
T15 Wilma Viksten x
P15 Aleksi Rajaniemi x
T15 Pinja Ruoho x
P13 Jerry Savolainen x
T13 Ella Haapasalo x
P13 Samuel Pasanen / Touko Tarvonen x
T13 Helmiina Saarikunnas x
P11 Santtu Kekkonen x
T11 Jenni Väänänen x
P11 Tobias Moreno x
T11 Olga Riikonen x

Huoltajina: Teija Takala, Joonas Makkonen, Marja Saarikunnas, Katja Väisänen, Sanna Kaukonen, Mila Takki, Jemina Ollikka, Tomi Savolainen