Lahden Ahkeralla onnistunut vuosi

10.12.2021

Ahkera on vastuullinen ja kestävä lahtelainen yli tuhannen jäsenen urheiluseura. Kuluva vuosi oli kilpailullisesti erinomainen. Yleisurheilijat saavuttivat ulkoratojen SM-kisamenestyksen perusteella kolmannen sijan Kalevan Maljan -pisteissä. Seuran koko yleisurheilutoimintaa laajasti (Malja- ja luokkaurheilijapisteet, lisenssimäärä ja 14-15 -vuotiaiden SM-kilpailumenestys) tarkastelevassa Seuraliiga-luokittelussa Ahkera nousi valtakunnallisessa luokittelussa neljänneksi.


https://www.tilastopaja.eu/fi/


Ahkeran parhaana urheilijana palkittiin vuosikokouksessa Tokion olympialaisissa viidenneksi paininut Arvi Savolainen. Parhaaksi yleisurheilijaksi valittiin maileri Kristiina Mäki, joka juoksi olympiakisojen naisten 1500 metrin finaalissa.

 

Seuran puheenjohtajana jatkaa Ilkka Väänänen ja hallitukseen kuuluvat Lasse Kivistö, Riku Marttinen, Hannu Nurminen, Anna-Kaisa Packalén, Pekka Mäki-Reinikka ja Jukka Ruhberg.


Lahden Ahkeran parhaat urheilijat 2021:


Paras urheilija ja paras painija                         Arvi Savolainen

Paras yleisurheilija                                             Kristiina Mäki

 

T14 Inka Peltola 

T15 Helmiina Saarikunnas

N16 Ea Vuori

N17 Sini Rajaniemi                   

N19 Ilona Mononen

N22 Emma Katajalaakso

N Kristiina Mäki

 

P14 Santtu Kekkonen

P15 Matias Salminen

M16 Onni Rustholkarhu

M17 Roni Rämä

M19 Matias Mononen

M22 Wilho Hautala

M Ossi Kekki 

 

Vuoden nuori heittäjä Tiina Järvinen

Vuoden valmentaja Mikko Rajaniemi

 

Paras junioripainija Miko Elkala

 

Lisätiedot:

 

Puheenjohtaja Ilkka Väänänen

p. 050 3218895, ilkka.vaananen@lahdenahkera.fi

 

Toiminnanjohtaja Janne Harjula

p. 044 0360300, janne.harjula@lahdenahkera.fi